uykuapnesi.gen.tr https://www.uykuapnesi.gen.tr Uyku Apnesi, Uyku Apnesi Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, uykuapnesi.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Wed, 08 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Çocuklarda Uyku Apnesi https://www.uykuapnesi.gen.tr/cocuklarda-uyku-apnesi.html Sat, 01 Dec 2018 05:43:32 +0000 Çocuklarda Uyku Apnesi; Uyku hemen hemen tüm canlıların olmazsa olmaz fizyolojik olan ihtiyaçlarından biridir. Özellikle en gelişmiş ve karmaşık beyin yapısına sahip olan kişiler için uykusuz hayat devam ettirmek mümkün de Çocuklarda Uyku Apnesi; Uyku hemen hemen tüm canlıların olmazsa olmaz fizyolojik olan ihtiyaçlarından biridir. Özellikle en gelişmiş ve karmaşık beyin yapısına sahip olan kişiler için uykusuz hayat devam ettirmek mümkün değildir. Kişi yavrusu doğduğu zaman beyni tamamen gelişmiş ve olgunlaşmış olmaz. Beyin ağırlığı hayatın ilk aylarında iki katına yükselir. İlk senelerinde yeniden iki katı büyür. Bu zaman içinde beynin uykuya ihtiyacı her zamankinden daha fazladır. Yeni doğan, günde 19 ve 22 saat kadar uyuyabilir. Daha da önemli olanı, bu uykunun yüzde 80’e varan miktarı, rem Uykusu ismi verilen, rüyaların en fazla görüldüğü ve belleğimizin pekiştiği uyku evresi içinde geçer.

Sağlıklı olan büyüme ve zihinsel gelişme için sağlıklı uyku vazgeçilmez bir şarttır. Bundan başka, büyüme hormonu özellikle derin uyku döneminde salgılanır ve bebeğin/çocuğun düzgün gelişmesinde en önemli rolü oynar. Bu sebeplerle çocuklardaki uyku kalitesini ve zamanını bozan sorunlar, önemli gelişim ve davranış problemlerine neden olabilir. Bu sorunların bir bölümü ısı, gürültü, yatağın rahatsızlığı gibi dış etkenlerden, bazıları sindirim problemleri, diş çıkartma, ağrılar ve acılardan kaynaklanabilir. Çocuklar bilinçlendikçe korkular, endişeler ve huzursuzluklar kötü rüyalar, kabuslar da uykularını bazen olumsuz yönde etkiliyebilir.

Anne ve babaların dikkat etmesi gereken bir sorunda bebeklerin ve çocukların uykudaki solunumlarının düzgün bir şekilde olup olmadığıdır. Bazen hırıltılı nefes almak yada 1 ve 2 saniye nefes tutmak olağan sayılabilir. Fakat horlama, 3 ve 4 saniyeyi aşan nefes kesilmeleri, nefes tutarak çırpınarak uyanma, özellikle dudaklarda hafif bir şeklide de olsa morarmalar, uyku apnesi yada üst solunum yolları direnci isimleri verilen rahatsızlıkların belirtileridir ve çocuğun mutlaka bir çocuk doktoruna ve gerekirse kulak burun boğaz doktoruna başvurulması gerekir.

Çocuklarda Uyku ApnesiApne Nedir

Solunum hava akımının en az 10 saniye kesintiye uğramasına apne denir. Saatteki apne miktarı tıkayıcı uyku apnesi için daha çok tercih edilen bir kriterdir ve teşhis koymak için 5’ in üstünde olması gerekir. Teşhis de uykuda video kaydı yardımcı olabilir. Bilimsel manada kesin teşhis polisomnografi ile konur. Yapılan araştırmalara göre uyku bozukluğu her 100 çocuktan 7 ve 10 ‘unun problemidir. Çocuklarda uyku bozukluğu sebepleri ise, geniz eti büyüklüğü, bademcik büyüklüğü, akut veya kronik sinüzit, burun eti şişlikleri ,alerjik rinitler, 

Burun deliklerini burun içerisinden ayıran oluşumun eğriliği, nezle, burunda yabancı cisim, burun içi ve gerisinde doğumsal bir şeklide gözüken kitle ve kistler, dil arkası lenf dokusunun büyümesi, çenenin iskelet yapısında gelişme geriliği, büyük dil, genizde kitle, boğazda infeksiyon, ödem, kitle, aşırı şişmanlık gibi etkiler. Ayrıca araştırmacılar, obez olan çocuklarda obstrüktif uyku apnesi gözükme olasılığının 2 kat çok bulunduğu tespit edilmiştir. Çocuklarında horlama ve uykuda soluk kesilme problemi olan ailelerin hemen bu mevzudaki uzman doktorlara başvurmaları gereklidir. Aksi durumda çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimleri olumsuz bir şekilde etkileniyor.

Horlama ve soluk kesilmesi şeklindeki uyku bozuklukları çocuklarda aşırı hareketlilik problemine sebep olurken okul başarısını da olumsuz yönde etkiliyor. Çocuklarda kişilik problemlerine, okul başarısızlıklarına ve fizik mental gelişim problemlerine sebep olabiliyor. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite teşhisi konan çocukların yüzde 25′inde uyku apnesi tespit edilmiştir. Netice ise davranış bozuklukları, öğrenme güçlükleri, dalgınlık, huysuzluk, aşırı yaramazlık şeklindeki sorunlardan gece altını ıslatmaya varan fazla miktarda probleme sebep olabilir.

Uyku apnesi kesin ilişkisi bilinmemesine rağmen bazı ani çocuk ölüm durumu vakaları ile ilişkilidir. Uyku apnesinin ani olan çocuk ölüm sendromundaki muhtemel rolü günümüzde halen araştırılmaktadır. T]]> Sürekli Uyku Hali https://www.uykuapnesi.gen.tr/surekli-uyku-hali.html Sat, 01 Dec 2018 07:04:31 +0000 Sürekli uyku hali, geceleri yeterince uyku uyunmasına rağmen gündüzleri aşırı derecede uyku ihtiyacı duymakla ortaya çıkan narkolepsi rahatsızlığının bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Fazla bilinen bir rahat Sürekli uyku hali, geceleri yeterince uyku uyunmasına rağmen gündüzleri aşırı derecede uyku ihtiyacı duymakla ortaya çıkan narkolepsi rahatsızlığının bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Fazla bilinen bir rahatsızlık olmadığı için, ihmal edilen bir durumdur. Tam olarak sebebi bilinmeyen, ancak beyinde uykuyla alakalı merkezlerde olan nörokimyasal anormallik kapsamında oluştuğu düşünülmektedir. Sonuçta ciddi rahatsızlığa sebep olabilecek kadar önemli olmasına rağmen, insanlar tarafından günlük iş temposuna ya da diğer sağlık sorunlarına bağlandığından fazla ciddiye alınmaz. İnsanların televizyon karşısında, direksiyonda, işte, yolculukta uyuması normal bile olsa, bunlar hastalığın bir belirtisi olabilir. Bu rahatsızlık her yaşta görülse de, uyku sorunlarından yaşamın aksamaya başladığı 20-30 lu yaşlarda daha fazla belirgin hale gelir.

Narkolepsi ve genel yorgunluktan kaynaklanan uyku arasındaki fark nedir

İnsanların yorgunluk ve uyku halini birbirine karıştırmaması gerekir. Aşırı fiziksel aktivite sonucunda ortaya çıkan yorgunluk hali, dinlenmeyle ortadan kaldırılabiliyor. Uyku apnesi olan kişilerde uyku hali ve yorgunluk bir arada görülebilir. Fakat narkolepsi durumunda aşırı uyku hali ve sürekli uyku durumu bulunmuyorken kişide aniden uyku halinin gelmesi ve uykuya karşı direnç gösterememesi şeklinde yaşanır. Kişiler kısa süreli uyku uyusa da, bunlarda dinlenme sağlanabiliyor. Hastalar uyuduktan sonra dinlenmiş gibi hissedebiliyor.

Sürekli uyku hali bir hastalık mı

Narkolepsi durumunda gece uykusunda aşırılığa kaçma söz konusu değildir. Burada aşırı uyku hali, kişide herhangi bir uyku hali olmadan aniden, gündüz saatlerinde ortaya çıkan bir durum bulunur. Uykunun gelmesi uyku için uygun olan yerlerde daha fazla olurken, uygunsuz olan ortamlarda gelebilir. Bunun geceleri uykuda solunum durması gibi etkilere sebep olan uyku hastalıklarından ayrı olarak değerlendirilmesi gerekir. Geceleri uyku uyumalarına rağmen, gündüzleri aşırı uykulu olma hali daha farklıdır. Bu hastaların uyku isteği herhangi bir dış etkiden etkilenmez. Her zaman, her yerde kişide uyku hali olabilir. Kısa bir uyku sonrasında kişide dinlenmiş olma hissi hissedilir.

Sürekli Uyku Hali

Sürekli uyku halinin nedenleri nedir

Rahatsızlık için kesin olarak oluşum sebepleri bilinmemektedir. Beyindeki uyku merkezindeki anormalliklerin kalıtsal olarak etkili olduğu kabul edilir. Bazı araştırmalarda bunun otoimmün hastalık olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Uyku sırasında kişilerin dış etkenleri algılamadığı belirlenmiştir. Uyku vakitleri belirli olmasa da, bazı hastaların bu süreleri saptadığı belirlenmiştir. Bu kişiler çoğunlukla geceleri uykusuzluk çekenlerdir.

Doktora ne zaman gidilmelidir

Sürekli uyku sorunu doktora gidilmeden ve uygun bir tedavi uygulanmadan giderilemez. Hastaların doktora yaşadıkları belirtileri doğru tarif etmesi ve nöroloji uyku bozuklukları uzmanına başvurması gerekir. Nadir görülen bir rahatsızlık olduğundan, her doktorun buna alışık olduğu söylenemez. Belirtiler bir arada olduğu gibi, sadece birinin görülmesi bile doktora gitmeye yeterlidir.

Sürekli uyku hali (Narkolepsi) nasıl tedavi edilir

Bu rahatsızlık tedavi edilebilen özelliktedir. Ancak öncelikle doğru teşhis edilmesi gerekir. Yeni gelişmelerle birlikte tedavi seçenekleri de artmıştır. Sürekli uyku hali için geliştirilen ilaçlarla tam tedavi sağlanmaktadır. Rahatsızlığın diğer belirtileri için antidepresan ilaçlar kullanılmaktadır. Uyku bozukluğu uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda, ciddi gelişmeler elde edilmiştir. Çok sayıda belirtiyle oluşan kompleks bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Uyku sırasında, uykuya dalarken görülen halüsinasyonlar, karabasan denilen durum, gündüz uyku atakları gibi etkenler belirtiler arasındadır. Hastalar bunları doğru aktarırsa, tedavide daha olumlu sonuçlar alınma]]> Uyku https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku.html Sun, 02 Dec 2018 03:59:24 +0000 Uyku, vücudun dinlenmesi, psikolojik yenilenme ve gün içerisinde beyin tarafından elde edilen tüm verilerin düzenli bir halde işlenerek hafızanın yapılandırılmasını sağlayan fizyolojik bir aktivitedir. Yetişkin bir insanın günde ort

Uyku, beş farklı evrelik bir süreçten oluşmaktadır. Bu beş farklı evreyi non-rem uykusu ve rem uykusu olmak üzere iki başlık altında incelemek mümkündür. Non-rem uykusu, dört farklı evreyi kapsar. Her bir evrenin süresi ortalama bir buçuk saat kadardır. Non-rem uykusunun birinci evresi, uykuya dalma durumudur. Bu aşamada uyandırılan kişi hafif bir sersemlemeye karşın uykuya daldığını fark edemez. Sanki etrafta olup bitenden haberdarmış gibi devam edebilir. İkinci evre, kişinin uykuya daldığı evredir. Bu sırada uyandırılan kişi uykuya dalmış olduğunu ve uyandırıldığını fark eder. Üçüncü ve dördüncü evre arasında oldukça küçük farklar olmasına rağmen, her ikisi de genel olarak derin uyku evresi olarak bilinir. Üçüncü evreden dördüncüye geçişte uyku gittikçe derinleşen bir hal alır. Tüm bu non-rem evreleri tamamlandıktan sonra rem uykusu başlar ki, bu da rüya görülen evredir. Kişinin en ideal uyku için tüm bu evreleri tamamlayarak rem uykusunun sonunda uyanması gerekir. 

İnsanlarda yaş ilerledikçe uyku isteği azaldığı gibi aynı zamanda rem uykusu evresi de doğru orantılı olarak kısalır. Altı saatlik bir yetişkin uykusunun yalnızca bir buçuk saati rem uykusu, yani rüya görebildiği evredir. Fakat, yeni doğan bir bebek günde ortalama on altı saat uyur ve bu uykunun içersinde farklı evrelerde yoğun bir şekilde rem uykusuna dalabilir. Uyku süresi ve uykuya dalma süresi kişiden kişiye değişmekle beraber, aynı zamanda yaşın ilerlemesi ile de belirgin farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Genç yaşlarda günde ortalama sekiz saat uykuya ihtiyaç duyulur. Kişi geç saatlere kadar ayakta durma eğilimindedir. Daha ileri ki yaşlarda bu durum biraz farklılaşır. Yaşlılık döneminde kişiye ortalama altı saatlik bir uyku yeterli gelmektedir. Aynı zamanda uyku zamanı da değişiklik göstererek, gece erken saatlerde uyuma ve sabah erken uyanma eğilimine döner.

Uyku
Vücutta tüm fizyolojik olaylarda etkili olan bir hormon vardır ve uyku için de bu hormonlar melotonin ve serotonindir. Elbette bu hormonlar vücut tarafından salgılandığı gibi dışarıdan gıdalarla da alınması rahat bir uyku için iyi bir yöntem olabilir. Özellikle uykuya dalma problemi olan kişilerin bu yönteme başvurmaları oldukça etkili bir metottur. Uyku getiren gıdalar arasında süt, muz, papatya çayı, bal, hindi, patates bulunmaktadır. Uykudan yaklaşık bir buçuk saat önce az miktarlarda tüketilecek bu gıdalar hem vücudu fazla yormayacak hem de sağlıklı ve rahat bir uykuya ortam hazırlayacaktır. 

Uykusuzluk hali kişi de yukarıda bahsedilen birçok geçici olumsuz duruma sebebiyet vermekle beraber, sürekli olarak tekrar edilmesi halinde hafıza zayıflığı, kalp, akciğer gibi organlarda solunum ve kan oksijen değeri dengesizliği gibi ciddi rahatsızlıklara da yol açabilmektedir. 
]]>
Uyku Düzeni https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-duzeni.html Mon, 03 Dec 2018 03:04:37 +0000 Uyku düzeni, sağlıklı ve düzenli bir hayat için olması gereken bir düzendir. Uyku düzeni insanlara doğuştan gelen bir düzendir. Bu düzeni isteğe bağlı olarak fazla müdahale edemezsiniz. Uyku sağlıklı vücut ve Uyku düzeni, sağlıklı ve düzenli bir hayat için olması gereken bir düzendir. Uyku düzeni insanlara doğuştan gelen bir düzendir. Bu düzeni isteğe bağlı olarak fazla müdahale edemezsiniz. Uyku sağlıklı vücut ve yaşam için bir gerekliliktir. İnsanların sağlıklı bir yaşam sürmesi için nefes almak ve beslenmek kadar önemli olan uykunun, yaşamda boşa geçen bir zaman olarak algılanması yanlıştır. İnsanlar yaşamlarının yaklaşık olarak üçte birini uyuyarak geçirir. Uyku döneminin düzenli, kaliteli ve yeteri kadar olması günlük yaşamın düzenini sağlayan bir unsurdur. İnsanların ruh ve vücut sağlığını koruyan uyku düzeninin doğru bir şekilde kurulması gerekir. Uyku vücudun kendini onardığı, enerji toplayabildiği yani dinlenme zamanı bulabildiği bir dönemdir. Düzenli uyumamak ya da uykusuz kalmak günlük yaşamda büyük sorunlara yol açar. Kişinin gün boyu yorgun, bitkin, gergin, verimsiz ve mutsuz olmasına neden olur. Gerek sosyal yaşantısında, gerekse iş yaşamında olumsuz etkiler altında olduğundan bireysel başarı oranı düşmektedir. Uyku düzeninde yaşanan sıkıntılar insanların yaşamlarında sahip olduğu alışkanlıklarla yakından ilgilidir. Bu nedenle yaşamda dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır.

Sağlıklı uyku düzeni kurabilmek için neler yapılabilir

İnsanlar önce mevcut uyku düzenini gözden geçirmelidir. Bu düzen içinde kendinizi gözlemlemeniz ve uyku düzeninizde değiştirmek istediğiniz noktaları belirlemeniz gerekir. Bunun için;

 • Yataktayken televizyon seyretmek, telefon ya da bilgisayarda vakit harcamak, ders çalışmak, sohbet etmek, bir şeyler atıştırmak gibi eylemlerden uzak durmalısınız. Yatağın sadece uyumak için olduğunu kabul etmelisiniz. Bu eylemlerin yatakta yapılması uyku düzeninin bozulmasına yol açabilir.
 • Sabahları aynı saatte uyanmak, biyolojik saatinizi ayarlayabilmenize yardımcı olur. Gece ne kadar az uyursanız bile sabahları aynı saatte kalmalısınız. Uyku düzenini sağlamak için akşamları aynı saatte yatma düzenini kolay kuramayacağınız için, önce sabahları aynı saatte kalkmaya başlayın. Daha sonra zaten uykunuz geleceğinden akşamları belli bir saatte yatacaksınız. Sabahları kalkma saatini ayarlayabildikten sonra akşamları yatma zamanını daha erkene alabilirsiniz. Kısa periyotlarla erken yatarak, yatma düzenini sağlayabilirsiniz.
 • Uykuya hazırlanmak için kendinize bir aktivite bulmalısınız. Bedeninizin gevşediği, ruhunuzun dinlendiği bir aktive sizi uykuya daha kısa sürede götürecektir. Yatmadan ılık bir bardak süt içmek, ılık duş almak, kısa süre kitap okumak, hafif bir müzik dinlemek gibi eylemler uykuya geçişte sizlere yardımcı olabilir. Bilgisayarda vakit geçirmek, televizyon izlemek sizleri gevşeteceği yerde, uykudan uzaklaştırır.
 • Uykunuz gelmediyse yatağa girmemelisiniz. Bu şekilde yattığınızda yatakta saatlerce dönüp duracaksınız.
 • Herkes kendi yatağında yatmalıdır.
 • Vücudun rahat edeceği uygun bir yatak tipinin belirlenmesi gerekir.
 • Yemek düzeninizin iyi kurulması gerekir. Akşam yemeklerinizde ağır yiyecekler yemek, yatmadan atıştırma yapmak uykuyu kaçıran etkenlerdir.
 • Uyku zamanına yakın sürelerde kafeinli içecekler içilmemelidir.
 • Gece yatmadan önce egzersiz yapmamak gerekir.
 • Uykusuzluk çekenler gündüz uykularından vazgeçmelidir.
 • Uykusuzluğa sebep olabilecek depresyon, uyku apnesi gibi sorunların mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Uyku DüzeniKaliteli bir uyku düzeni nasıl olur

Sağlıklı denilebilecek bir uykunun beş dönemi bulunmaktadır. Bu dönemlerin iki tanesi hafif uyku, iki tanesi derin uyku, bir tanesi ise rüyalarla geçen dönemdir. Bunlardan derin uyku vücudun dinlenmesini, rüyalı geçen dönem ise ruhun dinlenmesini sağlar. Gecenin ilk yarısında derin uyku, sabaha karşı ise daha uzun süren rüyalı uyku dönemi geçer. Uykunuzu kesintiye uğratacak sebeplerin olması halinde uykunuz her zaman hafif uyku döneminde kalacaktır. Uyku düzeninizde de]]> Uyku Apnesi Tedavisi https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-apnesi-tedavisi.html Mon, 03 Dec 2018 12:02:30 +0000 Uyku apnesi tedavisi, cerrahi yöntemler ve basınçlı makine kullanılarak yapılabilmektedir. Uyku apnesi, bir uyuma bozukluğu olmasının yanı sıra, solunum sisteminin iyi şekilde çalışmaması nedeniyle ortaya çıkar. Beyin v Uyku apnesi tedavisi, cerrahi yöntemler ve basınçlı makine kullanılarak yapılabilmektedir. Uyku apnesi, bir uyuma bozukluğu olmasının yanı sıra, solunum sisteminin iyi şekilde çalışmaması nedeniyle ortaya çıkar. Beyin ve solunum sistemi koordinasyonunun yetersiz düzeyde olması, uyku apnesi rahatsızlığına yol açtığı gibi bu hastalık ölüme varabilecek sorunlara yol açabilir. İnsanın temel ihtiyaçlarının başında gelen ve vücut sistemini önemli ölçüde etkileyen uykuda ciddi bir sorun olması, önemli hastalıklara, depresyona ve halüsinasyonlara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra, uyku apnesi, uykuda nefessiz kalmaya yol açabileceğinden, doğrudan ölüme neden olabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Bu nedenle uyku apnesi tedavisi son derece önemli olduğu gibi, geciktirilmesi durumunda telafisi mümkün olmayan sonuçlar oluşabilmektedir.

Uyku apnesi tedavisi için, günümüzde en çok kullanılan yöntemlerden biri uyku endoskopisi tekniğidir. Bu teknik, hastanın uyuma anında, neden solunum yapamadığını ortaya çıkardığı için, uyku apnesi tedavi yöntemini belirlemede büyük bir rol oynar. Robotik cerrahi yöntemi de uyku apnesi tedavisinde sık kullanılmaya başlanmıştır. Tıp alanındaki gelişmeler sayesinde uyku apnesi tedavisi hız kazanmakla birlikte, her geçen gün yeni tedavi yöntemleri ile bu hastalıkta ciddi ilerlemeler kaydedilmektedir.

Uyku Apnesi Tedavisi

Tehlikeli ve sinsi hastalıklardan biri olan uyku apnesi, birçok hasta tarafından çok geç fark edilmektedir. Uyku bozukluğu yaşam kalitesini doğrudan etkilendiğinden, uyku sorunu yaşanması durumunda doktora başvurmak son derece önemlidir. En ciddi uyku bozuklukları arasında yer alan apne, uyku sırasında nefesin on saniyeden fazla durmasına neden olduğundan, bu şekilde kolayca teşhis edilebilmektedir. Kesintisiz pozitif nazal basınç yöntemi uyku apnesi tedavisi için çok sık kullanılan bir yöntem olmakla birlikte, hastanın uyku sırasında rahat nefes almasını ve solunumun durmamasını sağlayan küçük bir cihazdır. Ancak nazal basınç yöntemi, uyku apnesi tedavisi için kesin çözüm sağlamadığından, cerrahi yöntemler ön plana çıkmaktadır. Zira nazal basınç makinesi, hastanın rahat uyumasını sağlasa dahi, cihaz kullanımı zorunlu kılmaktadır. Bununla birlikte robotik cerrahi yöntemi ve uyku endoskopisi ile uyku apnesi tedavi tam olarak gerçekleşebilmekte  ve apne hastaları belirgin düzeyde iyileşme katetmektedir.

]]>
Uyku Hastalığı https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-hastaligi.html Tue, 04 Dec 2018 07:00:48 +0000 Uyku hastalığı, gündüz saatlerinde uykuya aşırı meyilli olma ile karakterize olmuş nörolojik bir rahatsızlıktır. Tıpta narkolepsi olarak adlandırılır. Uyku felci, halüsinasyonlar görme ve katapleksi bu rahatsız Uyku hastalığı, gündüz saatlerinde uykuya aşırı meyilli olma ile karakterize olmuş nörolojik bir rahatsızlıktır. Tıpta narkolepsi olarak adlandırılır. Uyku felci, halüsinasyonlar görme ve katapleksi bu rahatsızlığın devamında ortaya çıkabilir. Ciddi sağlık problemlerine neden olabilen rahatsızlık, başka sağlık sorunlarıyla ve yoğun çalışma temposuyla ilişkilendirildiği için fazla ciddiye alınmamaktadır. İnsanlar gündüz uykularını, televizyon seyrederken uyumalarını, işyerinde uyumalarını normal bir davranış olarak görmektedir. Bunların bir hastalık olabileceğini düşünmemektedir. Kişilerin normal olarak yaşadığı yorgunlukla, uyku durumunu birbirine karıştırmamaları gerekir. Dinlenmeyle geçen fiziksel yorgunluğa karşılık, bu hastalıkta kişiler birden gelen uyku isteğine direnememesi, kısa sürelide olsa uyuması karakterizedir. Bu uyku esnasında kişi kendini dinlenmiş hissetmekte, ancak bir süre sonra yeniden uyku isteği olmaktadır. Bunun hastalık olarak tanımlanması için, insanların dinlenmiş olarak uyanmaları ve gündüz kesinlikle uyku ihtiyacı duymamaları gerekir. Bu rahatsızlıkta gündüz hissedilen aşırı uyuma isteğiyle dayanılmaz şekilde yaşanmaktadır. Bu durum araba kullanırken ya da bir konuğunuz geldiğinde aniden gelişebilir.

Uyku hastalığının belirtileri nedir

Rahatsızlığın en belirgin özelliği kişinin gece yeteri derecede uyumasına rağmen, gün içinde aşırı ve karşı konulmaz uyku isteğinin olmasıdır. Bu hastaların olmadık zamanlarda ve yerlerde uykuya dalması karakteristik özelliktedir. Dayanılmaz şekilde uyku eğilimleri olan hastalar, bunu gün içinde bir kaç defa yaşayabilir. Kısa süreli olan bu uykulardan sonra, kişi kendini dinlenmiş olarak hissedip, daha sonra aynı döngüyü yeniden yaşamaktadır. Gece uykularında da bu kişilerin sıkça uyandıkları görülür. Tedavi edilmediğinde hastalarda zamanla başka bozukluklar görülebilir. Bunlar arasında halüsinasyonlar görme, katapleksi ve uyku felci sayılabilir. Bu belirtileri yaşayan kişiler, sosyal yaşamlarında ciddi sorunlarla karşılaşmakta ve yaşamları kısıtlanmaktadır. Hastalar mevsim koşullarından etkilenmedikleri için, her koşulda ve şartta uykuya dalabilirler.

Uyku Hastalığı

Uyku hastalığının etkileri nedir

Uyku hızlı göz hareketlerinin olduğu REM uykusu ve Non REM uykusundan oluşur. Uyku dışında düzenli olarak ritim gösteren beyin dalgaları, uyku esnasında yavaşlayarak düzensizleşir. Uykuya geçtikten sonra yarım saatle bir saat arasında beyin dalgaları aktif hale geçer. Bu süreç REM uykusunun yaşandığı dönemdir. Bu süreçte hatırlanabilir özellikte rüyalar görülür. Normal uyku Non REM ile başlamaktadır. Uyku hastalığı olan kişiler ise uykuya direkt olarak REM uykusuyla başlar. Gece boyunca derin bir uyku uyuyamaz. Çoğunlukla hatırlamadıkları kabuslar ve rüyalar görürler. Bariz biçimde gündüz aniden uykuya dalabilirler.

Uyku hastalığının nedenleri nedir

Bu hastalığın sebepleri kesin olarak bilinmemektedir. Ancak kalıtımsal olarak yaşandığı düşünülmektedir. Bazı araştırmalarda bağışıklık sistemine bağlı bir hastalık olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışmalarda bağışıklık sisteminin beyin dokularını yabancı bir doku olarak algıladığı izlenmiştir. Uyku öncesinde halsizlik, titreme gibi durumlar yaşanabilir. Yaşanan uyku nöbetlerinin belli bir saati olmasa bile, hastalar belirtilere göre u saatleri belirleyebilirler. Bu kişilerde geceleri uykusuzluk görülmesi olasıdır. Hastalarda belirtilerin birinin bile görülmesi halinde, mutlaka doktora gitmesi gerekir. Bu hastalık nadir olarak yaşandığından, uyku bozukluklarının ihmal edilmemesi gerekir. Devamında daha ciddi sorunlara yol açabilir. Önlenmesi mümkün olmadığı için, tedavisi yapılmalıdır. Her yaşta görülebilse de, genellikle 20-30 yaşlarında daha yoğun görülmektedir.

]]>
Bebeklerde Uyku Düzeni https://www.uykuapnesi.gen.tr/bebeklerde-uyku-duzeni.html Wed, 05 Dec 2018 03:42:58 +0000 Bebeklerde uyku düzeni, uyku ihtiyacı yaşın artmasıyla azalma gösterir. Yeni doğan bir bebekte uyku ihtiyacı ortalama olarak 16,5 saat iken, 3 aylık bir bebekte 15 saate, 9 aylık bir bebekte 14 saate, 18 aylık bir bebek Bebeklerde uyku düzeni, uyku ihtiyacı yaşın artmasıyla azalma gösterir. Yeni doğan bir bebekte uyku ihtiyacı ortalama olarak 16,5 saat iken, 3 aylık bir bebekte 15 saate, 9 aylık bir bebekte 14 saate, 18 aylık bir bebekte 13,5 saate, 3 yaşında ise 12 saate kadar inmektedir. 3 yaşına gelene kadar bebekler gece olduğu kadar, gündüzde uykuya ihtiyaç duyarlar. Büyüdükçe gece uykusunda artış, gündüz uykusunda azalma meydana gelir. 9 aydan küçük bebeklerin uyku düzeni beyin dalgaları ile ölçüldüğünde, uykuların fazla derin olmadığı, ortalama saatte bir uykularının hafiflediği, kısa aralıklarla uyandıkları gözlemlenmiştir.

Bebeklerde uyku düzeni nasıl olmalıdır

Bebeklerin en fazla uyku ihtiyacı olduğu ilk haftalarda, mide asidinin ağzına gelmesi, gaz sancısı sebebiyle uyku sorunları yaşanabilir. Bunun yanında gereksiz yere beslenme, hastalıklar, ailenin panik ve huzursuzluğu bebeğin uyku düzenini bozmaktadır. İlk aylarda sıkça uyanan bebekler, yeniden uykuya dalmakta zorlanırlar. Bebeklerin uyku alışkanlıkları 6 haftalık bir süreçte geliştirilebilir. Bunun için bebeğin her gün uyanık bile olsa aynı saatte yatırılması, altının değiştirilmesi ve uyku düzeninin sağlanması gerekir. Onun için uygun uyku ortamı yaratılmalı, uykuya hazırlık için yapılan hareketler sakin ve huzurlu yapılmalıdır. 10 dakika gibi kısa bir süre içinde uyku hazırlığı tamamlanmalıdır. Odasının ışığı loş olmalıdır. Gündüzleri fazla uyumasına engel olunmalı, bu şekilde gece ve gündüzü ayırt etmesine yardımcı olunmalıdır. Bebeklerin uykuya yatırılırken sallanması, uyku sırasında anneyi yanında istemesi, beslenme ihtiyacı duyması gibi etkenlerin saf dışı bırakılarak, kendi başına uyuması, uyandığında huzuru bulması gibi alışkanlıklar edinmesi sağlanmalıdır. Onun için huzurlu bir ortam hazırlamalı, güzel bir gece uykusu için ılık bir banyo yaptırıp, rahatlaması sağlanmalıdır. Bebeğin uykuya kendi başına dalması halinde, gece uyandığında onunla ilgilenmenizde bir sakınca yoktur. Yanına gidildiğinde öncelikle huzursuz olup, olmadığı gözlemlenmeli, öncelikle konuşarak rahatlanması sağlanmalı ve yeniden uyuması için yardımcı olunmalıdır. Bebeğin uyku süreci için mutlaka huzurlu, sıcak ve konforlu bir ortamı hazırlamalısınız.   

Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeğin uyku düzeninin sağlanması için yapılması gerekenler nedir

 • Gece uyanıp bebeğin beslenmesi ya da altının değiştirilmesi gerektiğinde, sert hareketlerde bulunup, gürültü yapılmamalıdır. Uykusunu dağıtmamaya özen göstermelisiniz.
 • Bebeğin gündüz uykuları azaltılmalıdır.
 • Bebeğin uykusunun geldiğini hissederseniz, onu hemen yatağına yatırmalısınız. Böylelikle uykuya nasıl dalacağını öğrenmesini sağlayınız. Uykusu geldiğinde onu sallar, kucağınızda uyutursanız, gece uyandığında da, aynı muameleyi sizden isteyecektir. Gece uyandığında kendi başına uykuya dalmasını öğrenmelidir.
 • Yatarken bebeği ağzında emzik ile yatağa yatırmamalısınız. Emziği sakinleşmek için görürse, bunu alışkanlık haline getirecektir. Emziğin amacı emme refleksinin tatmin edilmesi içindir. Uykuya dalmak için kullanılmamalıdır. Ağzında emzik ile uykuya dalarsa, yavaşça ağzından çıkarınız. Yatağa emziksiz girmeyi öğrenmelidir.
 • 4. ve 6. aylarla birlikte gece uyandığında, yanına gecikmeli olarak gitmeye başlamalısınız. Büyük bir ihtimalle kendi kendine uykuya dalmaya başlayacaktır. Ağlarsa yavaşça kontrol edebilirsiniz. Bu esnada ışık açmamalı, kucağınıza almamalısınız. Altını kontrol edip, karnının aç olup olmadığını kontrol ederek, onu rahatlatmalı ve uykuya dalmasını sağlamalısınız.
 • Siz ne kadar huzurlu ve sakin davranırsanız, bebeğinizin uyku düzeni o kadar çabuk düzene girecektir. Bebeğiniz uyku öncesinde yaptığınız rutin davranışları alışkanlık haline getirecek, ninni söylüyorsanız, masal anlatıyorsanız bunları uykudan önce sizden isteyecektir. Bunları devamlı yapıyorsanız, her uyku sürecinden önce bunu yapmanız]]> Uyku Felci https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-felci.html Wed, 05 Dec 2018 13:39:10 +0000 Uyku felci, kişilerin uyanmasının ardından ya da uykuya dalarken yaşadıkları, vücudun geçici bir süre hareket edememesi yani felç durumu yaşaması halidir. Halk arasındaki adı karabasan olarak bilinir. Uykunun bölü Uyku felci, kişilerin uyanmasının ardından ya da uykuya dalarken yaşadıkları, vücudun geçici bir süre hareket edememesi yani felç durumu yaşaması halidir. Halk arasındaki adı karabasan olarak bilinir. Uykunun bölümlerinden olan REM döneminde yaşandığı bilinmektedir. REM dönemi uykunun daha hafif olduğu bölümdür. Beynin REM durumundan uyanık hale geçmesi halinde bile vücudun felç hali devam etmektedir. Bilim adamları yaşanan olayın uykunun doğal bir etkisi olduğunu söylemektedir. Uyku felci durumunda kişinin bilinci açık olmakla birlikte, hareket yeteneği bulunmamaktadır. Kişinin yaşadığı bu durumda hipnopompik sanrılar meydana gelebilir. Bu durumu yaşayan kişiler bunun gördükleri bir rüya nedeniyle oluştuğunu düşünürler. Görülen sanrılar nedeniyle bunu bir rüya olarak algılayıp, bazı durumlarda ise hayali görüntüler görebilirler. Aile çevresinde uyurgezerlik, uyku bozuklukları olanlar ve çalışan kişilerde daha sık görülen bir durumdur. Çalışan kişiler yaşadıkları iş stresinden dolayı buna maruz kalmaktadır. Bunun yanında vardiyalı çalışanlar, depresyon hastaları, kullanılan bazı ilaçlar, uyku bozukluğu yaşayanlarda sıkça uykuda bu durumla karşılaşabilir.     

  Uyku felci nasıl oluşur

  Bu olayın oluşumunu kavrayabilmek için, uykunun fizyolojisini bilmek gerekir. Kişilerin uykuya dalması ile uykuyu sürmesi sırasında bedeninde fizyolojik değişimler olmaktadır. Uyku süreci sarmallar biçiminde devam eden bir durumdur. Bu sarmallar ortalama olarak 90 dakika sürmektedir. Bunların biri biterken, diğeri başlamaktadır. Sarmalların her biri non-REM ve REM döneminde gerçekleşir. Uyku felcinin gerçekleşmesi REM uykusu esnasında olmaktadır. Kişinin beyni uyku halindeyken, vücudundaki kaslarda uykuya yatmaktadır. Kişinin uyku sırasında kolunu kaldırsanız ve bıraksanız, kolunun düştüğünü görürsünüz. Bu durum kasların uyuduğunu yani felç halini gösterecektir. Kişi REM uykusunda iken, beyin bazı hallerde birden uyanabilir. Bu uyanma kaslara yansımaz. Yani beyin uyanmıştır ama kaslar halen felç halindedir. Bu esnada uyanan kişi, vücudunun üzerine ağırlık çökmüş, biri üzerine oturmuş gibi hisseder. Gerçekte bu durum kaslarını kıpırdatamadığı için hissettiği uyku felci durumudur. Sadece beyni uyanan kişi, bedeni ve kasları uyanmadığından konuşamaz ve hareket edemez. Yaşanan durum saniyeler ve dakikalar gibi kısa süre devam etse de, korku ve panik yaşanabilir. Çok nadir olarak saatlerce sürebilir. Bu esnada kısa süreli işitsel, dokunsal ya da görsel halüsinasyonlar görülebilir.    

  Uyku Felci

  Uyku felcinin sebepleri nedir

  Kasların uyku sırasında felç durumunda olması, gerçekte kişileri koruyucu özelliğe sahiptir. REM dönemi sırasında daha çok rüya görülür. Rüyalarda zıplama, hoplama, koşma gibi hareketler yapılır. Bu hareketlerin gerçekte yapılmasının engellenmesi yaşanan bu geçici felç sayesinde önlenmektedir. Bu felç sırasında beynin neden birden uyandığı açıklanamasa da, uyku bozukluğu sorunu olan kişilerde daha fazla yaşandığı bilinmektedir. İnsanların yaşamlarında bir kez olsun bu felç durumunu yaşadığı belirlenmiştir. Bu sorun dört yaşından büyük insanları etkisi altına alabilir. Felcin sebepleri arasında gösterilebilecek etkenler şunlardır;

  • Sırt üstü yatarak uyumak.
  • Düzensiz uyku saatleri, çok ya da az uyku, arada şekerleme denilen uykuya yatmak.
  • Aşırı stres altında olmak.
  • Yaşam tarzının ve çevrenin aniden değiştirilmesi.
  • Felç öncesinde görülen berrak rüyalar.
  • Uykuya yatıldığı sırada aç olmak.

  Uyku felci tedavisi nasıl yapılır

  Uykudaki non-REM ve REM döngüsünü bozmayacak şekilde, uyku kalitesini arttıracak ilaçlar kullanılabilir. Uyku bozukluğu olanlarda felç durumu daha sık görüldüğünden, ilaçlarla bunu tedavi etmek gerekir. İlaçlar mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Antidepresanlar uyku bozukluklarının tedavisinde tek başına kullanılmazlar. Altta yatan depresyonu tedavi]]> Uyku Bozuklukları https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-bozukluklari.html Wed, 05 Dec 2018 14:44:29 +0000 Uyku bozuklukları, kişilerde bulunan hastalıkların belirtisidir. Hastalığın başlangıç aşamasında santral sinir sisteminin etkilenerek, uyku bozukluklarına yol açtığı bilinmektedir. Uykunun sadece boşa geçecek bi Uyku bozuklukları, kişilerde bulunan hastalıkların belirtisidir. Hastalığın başlangıç aşamasında santral sinir sisteminin etkilenerek, uyku bozukluklarına yol açtığı bilinmektedir. Uykunun sadece boşa geçecek bir zaman olarak görülmemesi gerekir. Yaşamın üçte birini kapsayan uyku, fiziksel ve zihinsel sağlığın yenilenmesi için önemli olan bir dönemdir. Uyku bozuklukları mesleki kazalara ve trafik kazalarına yol açabildiğinden, mutlaka tedavi edilmelidir. Uyku düzenini bozan rahatsızlıklar, kişinin sağlığını ve yaşam kalitesini de bozmaktadır. Bazı uyku bozuklukları uykuyu sürdürme ya da uykuya dalma sorunlarına neden olurken, bazıları gündüz aşırı uykuya neden olur. Bazı uyku hastalıkları ise yaşamı tehdit eden niteliktedir. Uyku bozuklukları genelde hastalık habercisidir. Herhangi bir hastalığa uyku problemlerinin eşlik etmesi, santral sinir sisteminin etkilenmesi nedeniyle olmaktadır. Bunların dışında uyku bozukluğu olanlar, kullanılan ilaçlardan kaynaklanan bozukluklar mutlaka uzman doktorlarca değerlendirilmelidir.

  Uyku bozukluğuna sebep olan faktörler nedir

  Psikolojik faktörler

  • Uykusuzluk eğilimi: Bazı kişiler stresli dönemlerinde daha fazla uykusuzluk sorunu yaşarlar. Bu kişilerin yapıları gereği uykusuzluğa yatkın olduğunu bilmeleri, bu sorunla daha kolay baş etmelerini sağlar.
  • Kalıcı stres: Kişilerin ailevi problemleri olması, iş hayatında sorunlar yaşaması gibi sorunlar yaşaması uykusuzluk problemleri yaşamasına neden olabilir. Stres ile başa çıkmayı öğrenmek, uyku bozukluklarına çare olabilir. 

  Uyku BozukluklarıYaşam tarzı

  • Uyarıcılar kullanmak: Kişinin kafein içeren kahve gibi içecekleri tüketmesi uyku sorunlarına neden olabilir. Bu gibi içeceklerin tüketilmesi uykuya dalmayı engellemese de, dinlendirmeyen bir uykuya sebep olabilir. İlaçların içinde de uyarıcı maddeler bulunmaktadır. Bunlarda uyku problemleri yaşanmasına neden olabilir.
  • Alkol kullanmak: Bazı kişiler alkol aldıklarında, daha kolay uyuyacağını düşünür. Alkol belki daha kolay uykuya dalmaya yardımcı olabilir. Fakat uyku süresince sürekli uyanmanıza neden olduğundan, problemler yaşamanıza neden olabilir.
  • Çalışma saatleri: Özellikle vardiyalı sistemle çalışanların uyku sorunları yaşaması muhtemeldir. Çalışma saatlerinde sürekli olarak değişimler olan kişiler bu sorunu yaşarlar. Sabahları aynı saatte kalkmak, uyku ritmini sağlamak için önemlidir.
  • Egzersiz: Dinlenme ve sakin yaşam tarzı bilinenin aksine, uykuya dalma sorunları yaşanmasına neden olur. Düzenli bir egzersiz programı uygulamak, iyi bir uykunun temelidir. Egzersiz için yatma zamanına yakın dönemi tercih etmemelisiniz. Yatma ve egzersiz arasında en az iki saat bırakmalısınız. 
  • Uyku hapları kullanmak: Kullanılan uyku hapları doktor nezaretinde kullanılmalıdır. Her gün kullanılan haplar etkisini yitirebileceği gibi, aniden bırakmak uyku düzenini bozacaktır. Bu sebeple uyku hapları azaltılarak kesilmelidir.

  Çevresel faktörler

  • Ses: Uyku için kullanılan odanın ses seviyesine dikkat edilmelidir. Yüksek sesler uykunun bozulmasına neden olur.
  • Işık: Yatılan odanın karanlık olması uyku kalitesini arttıracaktır. Odada ışık olması halinde, gözlerin kapalı olması durumunda bile uyku dağılacaktır.

  Sağlıklı bir uyku için yapılması gerekenler nedir

  • Her gün aynı saatte kalkmaya çalışın.
  • Gündüz yeterli ışık olan yerlerde bulunun.
  • Gece uyku sorununuz varsa, gündüz uykusundan kaçının.
  • Sigara, kahve, alkol gibi maddeleri akşam saatlerinde kullanmayın.
  • Spor aktiviteleri, egzersizler yapın.
  • Uyumadan önce fiziksel ve ruhsal olarak uyku için hazırlanın.
  • Uyku için k]]> Neden Olduğu Sorunlar https://www.uykuapnesi.gen.tr/neden-oldugu-sorunlar.html Thu, 06 Dec 2018 07:45:30 +0000 Kalp ve damar sistemi sorunları; Apne sırasında kandaki oksijenin ani düşmeleri kan basıncının artmasına, kalp ve damar sisteminin zorlanmasına neden olur. Uyku apnesi olan kişilerin hemen yarısında hipertansi Kalp ve damar sistemi sorunları; Apne sırasında kandaki oksijenin ani düşmeleri kan basıncının artmasına, kalp ve damar sisteminin zorlanmasına neden olur. Uyku apnesi olan kişilerin hemen yarısında hipertansiyon vardır ve bu da kalp yetmezliği ile beyin kanaması riskini artırır. Kalp hastalığı olan kişilerde uyku apnesinin neden olduğu oksijen düşüşleri kalp krizine bağlı uykuda ani ölüm riskini artırdığı bilinmektedir.

   Gündüz uyuklama; Uykudaki bölünmeler nedeniyle derin bir gece uykusu mümkün olmadığında gündüz uyuklamaları, halsizlik ve sinirlilik görülür. Uyku apnesi olan kişiler işte çalışırken, televizyon seyrederken, okurken, otobüste ve hatta araba kullanırken uyuklayabilirler. Uyku apnesi olup araç kullanan kişilerde trafik kazası geçirme riski 3 ile 5 kat arasında yükselir. Çocuklardaki uyku apnesi genellikle okul başarısındaki düşme ile kendini gösterir.

   Başka nedenlerle yapılması gerekebilecek tıbbi tedavilerle ilgili sorunlar; Tıkayıcı tipte uyku apnesi olan kişilerde başka nedenlerle yapılması gerekebilecek ameliyatlarda genel anesteziyle ilgili solunum sistemi sorunları ile karşılaşılabilir.

   Neden Olduğu Sorunlar

   Eşle ilgili sorunlar. Uyku apnesi ile birlikte şiddetli horlama da varsa yatak partnerinin uyuyamaması; hatta oda değiştirmesi gibi sosyal bir sorun da ortaya çıkar.

   Beyin faaliyetleriyle ilgili sorunlar. Uyku apnesi olan kişiler unutkanlık; yorgunluk ve bezginlik, geceleri sık idrara çıkma ve impotans sorunları yaşayabilirler. Çocuklarda hiperaktivite ve dikkat bozukluğu sendromu görülebilir.

   ]]>
   Uyku Apnesi Nasıl Teşhis Edilir https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-apnesi-nasil-teshis-edilir.html Fri, 07 Dec 2018 03:18:22 +0000 Polisomnografi denen Tüm Gece Uyku Tetkiki yapılır. Bu tetkikle beyin dalgaları kas gerilimi , göz hareketleri, solunum , kan oksijen düzeyi ve horlama kaydedilir Polisomnografi denen Tüm Gece Uyku Tetkiki yapılır.
   Bu tetkikle beyin dalgaları kas gerilimi , göz hareketleri, solunum , kan oksijen düzeyi ve horlama kaydedilir
   Uyku Apnesi Nasıl Teşhis Edilir]]>
   Düzensiz Solunum https://www.uykuapnesi.gen.tr/duzensiz-solunum.html Fri, 07 Dec 2018 21:33:48 +0000 Uyku apnesinin en önemli belirtisi uykuda ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmelerdir. Normalde üst solunum yollarını kontrol eden kaslar (boğaz ve gırtlağı çev Uyku apnesinin en önemli belirtisi uykuda ani solunum duraklamaları, çok gürültülü horlamalar ve iç çekmelerdir.

   Normalde üst solunum yollarını kontrol eden kaslar (boğaz ve gırtlağı çevreleyen kaslar) uyku esnasında gevşerler. Eğer bu gevşeme çok fazla olursa üst solunum yolları daralır ve solunum esnasında  giren çıkan havanın titreşimleriyle “horlama” sesleri oluşur. Horlama , uykuda nefes almak için zorlu, sıkıntılı, solumanın çıkardığı seslerdir.

   Bazen de hava yolu uykuda tam tıkanır ve solunum geçici olarak kesilir. Bu durumuna “apne” adı verilir. Solunum durması (apne) olayında en az nefesin 10 saniye kesilmesi ve nefes durmalarının  saatte en az 5 defa tekrarlaması  “uyku apne hastalığı” olarak tarif edilir. Hastalar uykularında tekrarlayan  nefes durmalarıyla adeta boğulurcasına uyuma çabalarlar. Her bir apne esnasında, oksijen düşer, beyinde ve kalpte stres oluşur.

   Düzensiz Solunum

   Her gece tekrarlayan bu durum yaşamınızı etkiler: uykunuzu bozar; sabah yorgun, sersem gibi, uykunuzu alamamış uyanırsınız, gün içinde  genel yorgunluk, isteksizlik hissedersiniz, bu durumlar yaşam kalitenizi, iş hayatınızı, sosyal ilişkilerinizi etkiler.

   ]]>
   Uyku Apnesi Belirtileri https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-apnesi-belirtileri.html Fri, 07 Dec 2018 21:53:59 +0000 Uyku apnesi belirtileri arasında en önemlisi uyku sırasındaki solunum duraklamalarıdır. Pekçoğumuz horlamanın çok cididye alınması gereken bir problem olduğunu düşünmez. Ancak eğer sık tekrarlanıyorsa çok gürültülü horl Uyku apnesi belirtileri arasında en önemlisi uyku sırasındaki solunum duraklamalarıdır. Pekçoğumuz horlamanın çok cididye alınması gereken bir problem olduğunu düşünmez. Ancak eğer sık tekrarlanıyorsa çok gürültülü horlamalar uyku apnesinin belirtisi olabilir. Uyku apnesi uykunun arasında solunumun durup yeniden başladığı yaygın ve tehlikeli bir rahatsızlıktır. Tedavi edilebilir olsa da uyku apnesi genellikle fark edilmez. Uyarı işaretlerini nasıl tanıyacağınızı, uyku apnesini normal horlamadan nasıl ayırd edeceğinizi öğrenmek iyi bir uyku çekmenin ilk adımıdır.

   Uyku apnesi uyurken nefes alma şeklinizi etkiler. Tedavi edilmemiş uyku apnesinde uyku sırasında solunum duraklar ya da çok yavaşlar. Solunum duraklamaları 10 ila 20 saniye sürer ve bir gece boyunca yüzlerce kez olabilir. Bunun sonucu olarak solunum duraklamaları kişiyi uykusundan uyandırarak uyku kalitesini bozabilir. Uyku apnesi nedeniyle gün içinde halsizlik, yorgunluk, uyku hali yaşanır ve bu durum konsantrasyon bozukluğu ve kazalara da yol açabilir. Uyku apnesinin uzun vadede yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalıkları gibi başka rahatsızlıklara da yol açabildiği tespit edilmiştir. Tedavi ile uyku kalitenize ve sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

   Uyku apnesi belirtilerini kendiniz fark etmeniz zordur. Bu konuda en önemli kaynağınız yataktaki partnerinizdir. Birlikte uyuduğunuz partneriniz uyku sırasındaki davranışlarınızdan uyku apnesi belirtilerini fark edebilir. Eğer yalnız yaşıyorsanız ve uyku apnesi şüpheniz varsa uyku seslerinizi kaydedebilirsiniz. 

   Uyku Apnesi Belirtileri
   Uykunuzda solunum duraklamaları, nefes nefese kalma ve gündüz yaşamınızda sürekli uykusuzluk hissi uyku apnesinin en yaygın belirtileridir. Gündüz işinizin ortasında kendinizi oturduğunuz yerde uykuya dalmı şekilde bulabilirsiniz. Gündüz uykusuzluk hissetmiyorsanız bile eğer uykunuzda solunum problemleriniz varsa doktora danışmalısınız. Diğer uyku apnesi belirtileri şunlardır:
   • Sabah başağrıları
   • Konsantrasyon ve öğrenme problemleri
   • Sinirli, depresif ve kendi kişiliğinden farklı davranışlar
   • İdrar yapmak için çok sık uyanmak
   • Uyandığınızda ağız kuruluğu ve boğaz yanması
   Çocuklarda uyku apnesi belirtileri:
   Yetişkinlerde görülen uyku apnesi belirtileri yanısıra çocuklarda uyku apnesi durumunda tuhaf pozisyonlarda uykuya dalma, uykuda altını ıslatma ve sık sık kabus görme durumlarına rastlanabilir. Çocuğunuzda uyku apnesinden şüpheleniyorsanız pediatriste başvurmalısınız. Bademcik ameliyatı çocuklarda uyku apnesine de iyi gelen bir cerrahi çözümdür. 

   Uyku apnesi rahatsızlığınız olup olmadığını anlamak için kendinize şu soruları sorun:
   • Haftada 3 geceden fazla mı horluyorsunuz
   • Horlamanız yüksek mi (Başka odalardan duyuluyor mu)
   • Birlikte uyuduğunuz kimse size uykunuzda nefesinizin durduğunu söyledi mi
   • Yüksek tansiyonunuz var mı ya da daha önce böyle bir şikayetten tedavi oldunuz mu
   • Gündüz saatlerinde işiniz yokken aniden uykuya dalıyor musunuz
   • Gündüz saatlerinde herhangi bir işin başındayken ya da araba kullanırken uykuya dalıyor musunuz
   Bu soruların çoğuna evet yanıtı veriyorsanız uyku apnesinden muzdarip olabilirsiniz. Derhal bir doktorla görüşmelisiniz. Uyku apnesi tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Uyku apnesinin resmi teşhisi için uyku testi yapılır, evinizde ya da klinikte bir gece boyunca uykunuz izlenir. 

   Uyku apnesi olası nedenleri ve risk faktörleri:
   Çocuk, genç, yetişkin ya da yaşlı herkeste uyku apnesi görülebilir. Uyku apnesi rahatsızlığı için daha çok risk altında olan kişiler özellikl]]> Uyku Apnesi Kimlerde Görülür https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-apnesi-kimlerde-gorulur.html Sat, 08 Dec 2018 16:29:37 +0000 Kilo fazlalığı; Boyunun kısa ve kalın olması boğazda hava yolunun daralmasına neden olur. Kilo fazlalığı nedeniyle boynun ve boğaz çevresindeki yağ dokusunun artması uyku apnesini şi Kilo fazlalığı; Boyunun kısa ve kalın olması boğazda hava yolunun daralmasına neden olur. Kilo fazlalığı nedeniyle boynun ve boğaz çevresindeki yağ dokusunun artması uyku apnesini şiddetlendiren önemli bir etkendir. Boyun çevresinin, yani gömlek yakası numarasının erkeklerde 43 cm'den, kadınlarda 40 cm'den fazla olması uyku apnesi için risklidir. Ancak uyku apnesi zayıf kişilerde de görülebilir.

   Büyümüş bademcikler ve geniz eti varlığı; Bademciklerin normalden büyük olması ve geniz eti bulunması daha çok çocuklarda görülen uyku apnesinin nedenidir; ancak bazen erişkinlerde de sorumlu olabilir.

   Boğazın dar yapıda olması; Bazı kişilerde boğazın şekli doğuştan dar yapıda olabilir.

   Uyku Apnesi Kimlerde Görülür

   Erkek cinsiyet; Uyku apnesi erkeklerde kadınlardan iki kat sık görülür. Ancak, kilo fazlası olan kadınlarda da sık görülmektedir.

   Yaş; Uyku apnesi orta yaş üzerindeki erişkinlerde gençlere göre 2-3 kat daha sıktır.

   Alkol; sakinleştirici ve uyku ilaçlarının kullanımı. Bu maddeler boğaz kaslarının uyku sırasında gevşemesine neden olurlar.

   ]]>
   Merkezi Uyku Apnesi https://www.uykuapnesi.gen.tr/merkezi-uyku-apnesi.html Sat, 08 Dec 2018 23:44:25 +0000 Beyin felci veya tümörleri. Bu sorunların varlığında beyinin solunum ritmini ayarlama fonksiyonu bozulabilir. Kas ve sinir sistemi hastalıları; Beyin sapı v

   Kas ve sinir sistemi hastalıları; Beyin sapı ve omurilikle ilgili sinir sistemi hastalıklarında veya bütün kas sistemini etkileyen bazı hastalıklarda uyku apnesi görülebilir.

   Yüksek rakım; Alışkın olduğunuzdan daha yüksek rakımdaki uykuda apne riski artar.

   Merkezi Uyku Apnesi

   Her iki apne türünde de kalp yetmezliği ve hipertansiyon gelişme riski vardır. Apne sırasında kandaki oksijenin ani düşmeleri kan basıncının artmasına, kalp ve damar sisteminin zorlanmasına neden olur. Bunun sonucunda da beyin kanamasına bağlı felç ve kalp yetmezliği gelişme riski artar. Kalp hastalığı olan kişilerde uyku apnesinin neden olduğu oksijen düşüşleri kalp krizine bağlı uykuda ani ölüm riskini artırmaktadır.

   ]]>
   Uyku Apnesi Nedenleri https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-apnesi-nedenleri.html Sun, 09 Dec 2018 06:41:23 +0000 Tıkayıcı tipte uyku apnesi boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesi sonucunda oluşur. Bu kaslar yumuşak damağa, küçük dile, yutağa ve dile aittir. Bu kaslar gevşediğinde nefes alma Tıkayıcı tipte uyku apnesi boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesi sonucunda oluşur. Bu kaslar yumuşak damağa, küçük dile, yutağa ve dile aittir. Bu kaslar gevşediğinde nefes alma sırasında hava yolu daralır ve bir süre için solunum durur. Bunun sonucunda kandaki oksijen miktarı azalır, beyin bu azalmayı algılar ve uyku derinliğini azaltarak hava yolunun tekrar açılmasını sağlamaya çalışır.

   Uyku derinliğinin azalmasını takiben bazı kişilerde bir iki kısa derin nefes alma ile, bazı kişilerde ise şiddetli horlama ve yutkunma sesleri ile solunum tekrar başlatılır. Bu durum bütün gece saatte 20-30 kere tekrarlayabilir. Bu derecede uyku apnesi olduğunda derin uykuya geçmek hiç mümkün olmaz, kişi bütün uykusunu solunum çabası içinde geçirir ve gündüz uyuma ihtiyacı duyar. Uyku apnesi olan kişiler genellikle uykularının bölündüğünün farkında değildir ve iyi uyuduklarını zannederler.

   Uyku Apnesi Nedenleri

   Merkezi tipte uyku apnesi çok daha nadir görülür ve beyinin solunumu kontrol eden kaslara doğru sinyaller göndermemesi sonucunda ortaya çıkar. Kanda karbondiositin artması ve oksijenin azalması uyanma ile sonuçlanır. Merkezi tipte uyku apnesi olan hastalar uyanma dönemlerini tıkayıcı tipte apnesi olan kişilere göre daha fazla hatırlarlar.

   ]]>
   Uyku Apnesi Nedir https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-apnesi-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 20:35:54 +0000 Uyku apnesi, santral veya perifedik etkenlerin sağladığı etki nedeni ile oluşum gösteren ve uyku anında 10 saniyeden daha fazla devam eden solunum kesilmesi olarak adlandırılmaktadır. Uyku apnesine tanı koyabilmek için Uyku apnesi, santral veya perifedik etkenlerin sağladığı etki nedeni ile oluşum gösteren ve uyku anında 10 saniyeden daha fazla devam eden solunum kesilmesi olarak adlandırılmaktadır. Uyku apnesine tanı koyabilmek için, 1 saatlik devamlı uykuda en az 5 defa apne gerçekleşmesi şarttır.

   Uyku apnesi 3 tipte gerçekleşmektedir. Bunlar;

   Obstrüktif uyku apnesi: Üst solunum sisteminde hava geçirgenliğini zorlaştıran etkenlerin neden olduğu düşünülmektedir. Bu vakalarda üst solunum sisteminde gerçekleşen hava akımı kesilmekte, diafragmatik alanda hava akımı devam etmektedir.

   Santral uyku apnesi: Bu hastalarda nefes, santral mekanizmalarca kesilmekte olduğu için, diafragmatik alanda da aktivitesini yitirmektedir.

   Mikst uyku apnesidir: Bu hasta gruplarında santral gerçekleşen apne, obstrüktif şekilde devamlılığını sürdürmektedir.

   Uyku apnesinde en fazla ortaya çıkan tablo, obstrüktif uyku apnesi sendromudur. Uyku anında her saat için apne sayısı beşin üzerinde olmalı ve 7 saatlik uykuda apne periyotları 30'un üzerine çıktığında teşhis uyku apnesi sendromu olarak değerlendirilir.

   1 saat devam eden uykuda oluşan apne ve hipopne miktarı 5-15 arasında ise hafif, 15-30 arasında gerçekleşiyor ise orta ve 30'u geçiyorsa uyku apnesi ileri boyutlarda uyku apnesi olarak incelenir.

   Uyku Apnesi Nedenleri

   Uyku apnesi boğazda bulunan kasların hava geçişini engelleyecek derecelerde gevşemesi nedeni ile ortaya çıkar. Kaslar gevşediği zaman hava geçişi hasara uğrar ve solunum geçişi bir müddet duraklar. Ayrıca bazı tetikleyici faktörlerde uyku apnesi oluşumunda rol oynayabilir. Aşırı kilo, boğaz darlığı, alkol, geniz eti ve birtakım yatıştırıcıların kullanımı uyku apnesi için tetikleyici rol oynayabilir.

   Uyku Apnesi Nedir

   Uyku Apnesi Belirtileri

   • Baş ağrısı
   • Konsantrasyon güçlüğü
   • Depresyon
   • Yorgunluk
   • Dikkat dağınıklığı
   • Reflü
   • Terleme
   • Özellikle geceleri sık aralıklarla idrar çıkma
   • Sabahları ağız kuruluğu
   • Horlama

   Uyku Apnesi Tedavisi

   Uyku apnesi fazla kilolu kişilerde gerçekleşiyorsa tedavi için kilo vermek gerekmektedir. Şayet üst solunum kanallarında başka bir hastalık mevcutsa, rahatsızlık uyku apnesine neden olabilir. Bu gibi durumlarda tıbbi müdahale ile solunum yollarında bulunan hastalık için tedavi yapılmalıdır. Ayrıca uyku apnesi tedavisinde gelişen teknolojinin sağladığı imkanlar ile hava yollarını açık tutabilmek için ağız içi araçlar kullanılabilmektedir.

   ]]>
   Uyku Apnesi https://www.uykuapnesi.gen.tr/uyku-apnesi.html Mon, 10 Dec 2018 09:24:02 +0000 Uyku apnesi, uyku esnasında solunum durmasından kaynaklanan, uyku düzeninin bozulmasına neden olan bir hastalıktır. Uykuda hava akımının en düşük 20 saniye süreyle normal değerlerin altına düşmesi apne olarak adla Uyku apnesi, uyku esnasında solunum durmasından kaynaklanan, uyku düzeninin bozulmasına neden olan bir hastalıktır. Uykuda hava akımının en düşük 20 saniye süreyle normal değerlerin altına düşmesi apne olarak adlandırılır. Bu esnada kanda bulunan oksijen azalırken, karbondioksit artış gösterir. Uyku apnesi sinir sistemindeki bir sorundan ya da solunum sistemindeki bir tıkanmadan meydana gelebilir. İki durumun bir arada olduğu durumlarda da apne oluşabilmektedir. Rahatsızlığın sonuçları olarak horlama, aşırı asabiyet, sabahları baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu görülebilir. Hastalık önlem alınmadığı takdirde, hastayı ölüme kadar götürebilir. Hastaların çoğunluğu hastalığı önemsemediğinden ya da fark edemediklerinden tedavi olmamaktadır. Uyku sırasında yüzlerce kez tekrarlayan solunum durması ve azalması, genellikle hastanın yakınları tarafından fark edilmektedir. Sinsi bir hastalık olarak kabul edilen uyku apnesi, acil tedavi edilmesi gereken özelliktedir. Tedavi sağlanamazsa, felç, kalp krizi, düzensiz kalp atışları gibi sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca hastalarda iş verimsizliği, kazalar ve sosyal sorunlara neden olmaktadır.

   Uyku apnesi kimleri etkisi altına almaktadır

   Toplum içinde oldukça yaygın olan hastalık, erkeklerde, horlayanlarda, erişkinlerde, yaşlılarda, çocuklarda, bayanlarda kısaca her kesimde görülmektedir. Erkeklerde biraz daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Çocuklarda görülen rahatsızlık geniz etine ve bademciğe bağlı olarak gelişebilir. Alkol ve sigara kullananlar, aşırı kilolu olanlar, boynu kısa olanlar, alt çenesi gelişmemiş olanlar, sakinleştirici ve kas gevşetici ilaç kullanan kişiler daha fazla risk altındadır.

   Uyku Apnesi

   Uyku apnesinin belirtileri nedir

   • Düzensiz solunum: Rahatsızlığın en önemli belirtisi olan uyku boyunca görülen solunum duraklamaları, iç çekmeleri ve horlamalarıdır. Bu düzensizlikler normal kişilerde görülen horlamalardan farklıdır. Normalde sırt üstü yatanların horladığı bilinse de, bu rahatsızlıkta kişiler her pozisyonda horlamaya devam ederler. Hastalar uyku sırasında el ve kol hareketleriyle rahatsız bir uykunun  görüntüsünü çizerler.
   • Uykuda nefes durması: Hastalarda sıkça tekrarlanan uzun süre devam eden solunum durması meydana gelir. Hastalığın önemli belirtisi olan solunum durması, 10 saniyeden dakikalar boyu devam eden bir duruma gelebilir. Bu kişilerde oksijen yetersizliği ve uyku düzensizliği oluşmaktadır.
   • Gündüz aşırı uyku hali: Gece uyku düzeni bozulan hastalar, kendilerini yorgun hissettiklerinden gündüz uyuklama durumları yaşamaktadır. Bu durum özellikle araç kullanan hastalar için tehlike oluşturmaktadır. Bu hastalığı olan kişiler 8 kat fazla kaza yapma riski taşımaktadır. Hastalarda yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu meydana gelmektedir.
   • Diğer belirtiler: Biline belirtiler dışında hastalarda bacak şişmeleri, mide yanmaları, gece koyu renk idrar yapma, uykuda terleme, göğüste baskı duyma gibi belirtiler görülebilir.

   Uyku apnesinin teşhisi ve tedavisi nasıl yapılır

   Bu hastalığa benzeyen, benzer belirtiler gösteren hastalıklar bulunduğundan, teşhisin kesin yapılması gerekir. Uyku apnesinin kesin teşhisi laboratuvarda uyku çalışması denilen bir teknikle ölçülmektedir. Laboratuvar ortamında poligrafik tetkik denilen inceleme yapılması gerekir. Bu incelemede uyku esnasındaki parametreler kayıt altına alınmaktadır. Beyin aktiviteleri, uykunun kalitesi, yapısı ve bozuklukları sağlıklı bir şekilde incelenmektedir. Hastanın solunum hareketleri, uykudaki oksijen miktarı, kalp ritimleri ve EKG kayıtları yapılıp, beden fonksiyonları inceleme altına alınır. Testlerin sonucunda tedavi gerekiyorsa, acilen tedaviye başlanır. Apse anatomik bozukluklardan kaynaklanıyorsa, protez, cerrahi yöntemler ya da ilaç tedavileri uygulanır. Hastalara uyku sırasında solunuma yardımcı o]]>